Što je inkluzivni dizajn?
Iako većina pojam dizajn povezuje s estetikom, pa tako razmišljajući o dizajnu određenog proizvoda zapravo razmišljaju o njegovoj estetici, no u posljednjih nekoliko godina taj je pojam poprimio novo, šire značenje. Danas se dizajn ne odnosi samo na estetiku, već i na razvoj proizvoda ili usluga koji uzimaju u obzir različite potrebe svih korisnika, i tada govorimo o inkluzivnom dizajnu. Njegov je cilj kreirati proizvode, usluge i okruženja koji su pristupačni, funkcionalni i korisni za što veći broj ljudi, uključujući i osobe s invaliditetom. Inkluzivni dizajn temelji se na razumijevanju izazova s kojima se korisnici suočavaju, a zatim kreiranju ideja i rješenja s ciljem prilagodbe dizajna i prevladavanja tih izazova. Slijedom toga, nastala je metoda design thinking koja se oslanja na kreativni pristup rješavanju problema stavljajući korisnika u središte procesa dizajniranja te razvijajući inkluzivna rješenja.
Metoda design thinking sastoji se od pet ključnih faza:
Metoda design thinking usmjerena je na korisnika, stvarajući rješenja koja će korisnicima biti funkcionalna, praktična i korisna, no istovremeno potiče inovativnost, kreativnost te suradnju.
Zašto je inkluzivni dizajn važan?
Inkluzivni dizjan i metoda design thinking važni su jer omogućuju stvaranje rješenja koja uzimaju u obzir potrebe i izazove različitih skupina korisnika, čime se doprinosi ravnopravnom pristupu te jednakim mogućnostima za sve, bez obzira na njihove fizičke, socijalne ili kulturne razlike. Glavni je cilj inkluzivnog dizajna i metode design thinking omogućiti svim korisnicima punu participaciju u društvu.
Zašto je važno mlade gluhe i nagluhe osobe poučiti inkluzivnom dizajnu?
Poučavanje mladih gluhih i nagluhi osoba inkluzivnom dizajnu od ključne je važnosti jer im omogućuje da prepoznaju i razumiju kako dizajn utječe na njihove svakodnevne živote. Upravo inkluzivni dizajn omogućuje im da prepoznaju i razumiju izazove s kojima se susreću u društvu, a zatim aktivno sudjeluju u kreiranju pristupačnih rješenja. Korištenjem inkluzivnog dizajna te metode design thinking mlade gluhe i nagluhe osobe mogu biti kreatori, a ne samo korisnici inkluzivnih rješenja.
Kako mlade gluhe i nagluhe osobe poučavati inkluzivnom dizajnu?
Jedan dio našeg Priručnika za edukatore: radionice i aktivnosti poticanja poduzetničkog razmišljanja izvan okvira za mlade gluhe i nagluhe osobe posvećen je upravo razumijevanju uloge i važnosti inkluzivnog dizajna, te njezina utjecaja na dostupnost i upotrebljivost određenog proizvoda ili usluge široj populaciji, a time se bave sljedeća poglavlja:
Cilj je navedenih poglavlja među mladim gluhim i nagluhim osobama razviti znanja i vještine za kreiranje inkluzivnih rješenja koja će biti prilagođena različitim potrebama i perspektivama korisnika primjenjujući metodu design thinking.
Svi zadatci i metodičko-didaktički postupci prilagođeni su potrebama, mogućnostima i različitim oblicima komunikacije mladih gluhih i nagluhih osoba. U poglavljima o inkluzivnom dizajnu nalaze se raznovrsni zadatci koji potiču primjenu teorijskih znanja u praksi. Također, riječ je o zadatcima koji potiču kreativno razmišljanje, suradničko učenje i jačanje komunikacijskih vještina.
Zaključak
Poučavanje mladih gluhih i nagluhih osoba o inkluzivnom dizajnu daje im priliku da aktivno sudjeluju u društvenim promjenama, sudjelujući u stvaranju rješenja koja su pristupačna svima. Uključivanjem mladih gluhih i nagluhih osoba u procese inkluzivnog dizajniranja osigurava da društvo kojem pripadaju bude pravednije i ravnopravnije.