I team building je važan!

Team building naziv je za aktivnosti ili događaje osmišljenih s ciljem jačanja odnosa među članovima grupe te unaprjeđenja njihove suradnje.

Što je team building?

Team building naziv je za aktivnosti ili događaje osmišljenih s ciljem jačanja odnosa među članovima grupe te unaprjeđenja njihove suradnje. Timsko surađivanje na različitim zadatcima ili izazovima potiče bolje međusobno razumijevanje i povjerenje te pospješuje zajednički rad, stvarajući pritom temelje za učinkovitiju i skladniju suradnju tima na radnom mjestu.

 

Zašto je team building važan?

Iako još uvijek postoje predrasude o učinkovitosti team buildinga, brojna istraživanja te iskustva iz prakse potvrđuju da team building, ako je osmišljen i prilagođen potrebama tima odnosno grupe, može biti itekako efikasan. Naime, istraživanja pokazuju da timovi koji redovito sudjeluju u ovakvim aktivnostima postaju produktivniji i uspješnije rješavaju međusobne konflikte.

Team building važan je jer omogućuje članovima tima da se međusobno bolje upoznaju i razumiju, a to, nadalje, potiče suradnju, jača povjerenje i unapređuje komunikaciju među članovima tima na radnom mjestu. Osim što jača odnose među članovima tima, team building doprinosi i povećanju motivacije, produktivnosti i zadovoljstva u radu, što rezultira boljim rezultatima u profesionalnoj i privatnoj sferi života.

 

Zašto je važno poučavati mlade gluhe i nagluhe osobe o team buildingu?

Poučavanje mladih gluhih i nagluhih osoba o team buildingu iznimno je važno jer im pomaže razviti ili ojačati vještine ključne za uspješno sudjelovanje u timskom radu. Aktivnosti koji potiču timski rad omogućuju im da poboljšaju svoje komunikacijske vještine, vještine aktivnog slušanja te nauče kako izraditi povjerenje s drugima. Vještine stečene sudjelovanjem u zadatcima koji promiču team building nisu korisne samo u radnom orkuženju nego su bitne i u svakodnevnom životu jer doprinose boljem razumijevanju, prilagodljivosti i samopouzdanju.

Kako mlade gluhe i nagluhe osobe poučavati o team buildingu?

S ciljem upoznavanja mladih gluhih i nagluhih osoba s pojmom team building, njegovom svrhom i važnošću, a zatim prepoznavanjem vlastite uloge i načina na koji kao pojedinci mogu doprinijeti uspjehu timskog rada, u Priručniku za edukatore: radionice i aktivnosti poticanja poduzetničkog razmišljanja izvan okvira za mlade gluhe i nagluhe osobe nalaze se poglavlja posvećena upravo ostvarivanju tih ciljeva. Naime, riječ je o poglavljima koja uključuju nekoliko interaktivnih, dinamičnih i zabavnih zadataka koji potiču timski rad i suradničko rješavanje problema. Sljedećim poglavljima mlade gluhe i nagluhe osobe ojačat će upravo one aspekte koji oblikuju timsku dinamiku: komunikaciju i povjerenje među članovima tima, aktivno slušanje, uvažavanje jedni drugih, prihvaćanje različitosti te suradničko rješavanje problema:

  • Radionica 4: Team building i suradnja
  • Aktivnost 9: Team building kroz igru escape room.

 

Prilikom osmišljavanja aktivnosti koji promiču timsku suradnju, ključno je prilagoditi ih potrebama i mogućnostima mladih gluhih i nagluhih osoba. Posebnu pažnju treba posvetiti komunikacijskoj prilagodbi kako bi se osiguralo da svi sudionici budu ravnopravno uključeni i aktivni.

 

Zaključak

Team building važan je alat za unaprjeđenje timske suradnje, povjerenja i komunikacije, a njegove prednosti sežu i izvan radnog okruženja, obogaćujući osobni i profesionalni život. Sudjelovanje u aktivnostima koji promiču team building, omogućuje mladim gluhim i nagluhim osobama razvijanje ili jačanje ključnih vještina za njihov uspješan doprinos timskom radu te pridonosi jačanju njihova samopouzdanja.

Prilagođavanje aktivnosti njihovim potrebama i mogućnostima osigurava se inkluzivno okruženje koje potiče njihovu aktivnu uključenost. Team building, uz pravilno osmišljene i prilagođene aktivnosti, može biti snažan korak k osnaživanju i integraciji mladih gluhih i nagluhih osoba u društvo i radnu zajednicu.

Skip to content