Znakovni jezik

Znakovni jezik je u zajednicama gluhih prisutan stoljećima, razvijajući se prirodno kao i svaki drugi jezik. Ipak, tijekom tog dugog razdoblja, pratile su ga brojne predrasude, često prouzrokovane nedostatkom znanja i razumijevanja.

Predrasude o znakovnom jeziku su u osnovi vjerovanja prisutna u čujućoj zajednici. Ove predrasude ne samo da umanjuju  vrijednost znakovnog jezika kao punopravnog komunikacijskog sustava nego i pojačavaju marginalizaciju gluhih i nagluhih osoba. Neke od tih predrasuda zadržale su se do danas. 

U nastavku pročitajte najčešće predrasude o znakovnom jeziku i saznajte zašto su netočne. 

 

Mit 1: Znakovni je jezik univerzalan

Ne postoji univerzalan znakovni jezik. Pretpostavlja se da u svijetu postoji više od 300 znakovnih jezika. Kako postoje nacionalni govorni jezici, tako postoje nacionalni znakovni jezici. Primjerice, u Americi se koristi američki znakovni jezici, u Australiji australijski znakovni jezik, dok se u Ujedinjenom Kraljevstvu koristi britanski znakovni jezik, i riječ je o trima različitim znakovnim jezicima do te mjere da njihovi korisnici ne mogu razumjeti jedni druge. Dakle, znakovni jezici razvijaju se neovisno o drugim znakovnim jezicima, stoga među njima postoje značajne lingvističke razlike. Gluhe osobe koje pripadaju različitim znakovno-jezičnim zajednicama zapravo ne razumiju jedni druge i njihova je komunikacija ograničena. U takvim situacijama gluhe osobe koriste međunarodnu znakovnu komunikaciju koja se koristi na međunarodnim okupljanjima, konferencijama ili sportskim događanjima. Nastao je dogovorom i uključuje vokabular iz različitih nacionalnih znakovnih jezika te ima obilježja pantomime i gesti. 

 

Mit 2: Znakovni jezik je pantomima

Znakovni jezik posjeduje složenu gramatičku strukturu gdje manje jedinice – riječi tvore strukture više razine – rečenice, i takvo što u pantomimi ne postoji. Također, pantomima uključuje pokrete cijelog tijela, kao i pokrete bilo kojeg dijela tijela, dok je znakovna produkcija ograničena na takozvani prostor znakovanja, koji se proteže od vrha glave do malo ispod struka.

Mit 3: Znakovni jezik je vizualna reprezentacija govornog jezika

Znakovni jezik nije vizualna reprezentacija govornog jezika. To je samostalan i složen gramatički sustav koji se razvija neovisno o govornom jeziku. Ima vlastitu gramatiku i vokabular koji omogućuju izražavanje neograničen broj ideja i vođenje složenih razgovora. Međutim, postoji simultana znakovno-govorna komunikacija kao oblik komunikacije u kojem je govorni jezik istovremeno popraćen leksičkim jedinicama znakovnog jezika te, po potrebi, ručnom abecedom. Znakovni jezik koji se koristi u simultanoj znakovno-govornoj komunikaciji nije potpuni jezični sustav jer je od izvornog znakovnog jezika preuzet leksik, a redoslijed znakova prati rečeničnu strukturu govornog jezika. U potpunosti je izostavljena gramatika znakovnog jezika. 

 

Mit 4: Sve gluhe i nagluhe osobe koriste znakovni jezik

Populacija osoba s oštećenjem sluha vrlo je heterogena, stoga ne znaju niti koriste sve gluhe i nagluhe osobe znakovni jezik. Postoje gluhe i nagluhe osobe kojima je znakovni jezik primaran način komunikacije, kao i one gluhe i nagluhe osobe koje koriste isključivo govorni jezik. Postoje čak i one osobe koje pak koriste kombinaciju govornog i znakovnog jezika. Za koji jezik odnosno način komunikacije će se određena gluha ili nagluha osoba opredijeliti, ovisi o nizu čimbenika: stupnju i vremenu nastanka oštećenja sluha, slušnom statusu roditelja, vrsti rehabilitacije i školovanja,… U konačnici, važno je osvijestiti da je populacija osoba s oštećenjem sluha vrlo raznolika i ne postoji jedan način komunikacije koji odgovara svima. Svakoj je osobi potrebno pristupiti sa strpljenjem i otvorenošću, te ih upitati o njihovom preferiranom načinu komunikacije.

 

Znakovni jezici imaju svoj dan!

Opća skupština UN-a proglasila je 23. rujna Međunarodnim danom znakovnih jezika kako bi podigla svijest o važnosti znakovnog jezika u potpunom ostvarivanju ljudskih prava za gluhe i nagluhe osobe. Odabran je 23. rujna upravo zato što je na taj datum 1951. godine osnovana Svjetska federacija Gluhih.

Prvi Međunarodni dan znakovnih jezika obilježen je 2018. godine, u sklopu Međunarodnog tjedna Gluhih.

Skip to content